שיקום לכלבים

שיקום לכלבים

שיקום של הכלב מתבצע אצלנו במרפאה הוטרינרית בזכרון יעקב בעזרת טכניקות פיזיותרפיות של בני אדם אשר הותאמו לאנטומיה של בעלי החיים. מטרת הטיפול והשיקום היא לשפר את איכות חייהם של כלבים על ידי הפחתת הכאב והגברת הניידות והתנועה שלהם. הדבר מתבצע באמצעות שיפור יכולת התנועה של המפרקים, הרצועות והשרירים שלהם בעזרת תרגילים שונים וטכניקות ידניות שמחזקים אותם והופכים אותם לגמישים יותר.

שיקום לבעלי חיים

משתמשים בשיקום לכלבים וחיות אחרות, בעיקר כדי לשפר את ההתאוששות מניתוח או מפציעה או כדי להגביר את הניידות ואת תחושת הרווחה הכללית כאשר ניתוח אינו מהווה אפשרות. משתמשים בשיקום גם על מנת להגביר את תחושת הנוחות ואת הבריאות הכללית של בעלי החיים אשר סובלים מהשמנת יתר, כמו גם למנוע בעיות עתידיות הנגרמות כתוצאה של מחלות ניווניות או כאלה הקשורות לגיל, כמו דלקת מפרקים ניוונית. השיקום מבוצע בעיקר עם כלבים,  אך הטיפול יכול להועיל גם לחתולים, ארנבים, אך ולבעלי חיים קטנים אחרים. סוסים אף הם מגיבים היטב לשיקום.

תוכנית הטיפול מתגבשת לאחר בדיקה גופנית יסודית, על פי המצב הספציפי של כל בעל חיים. ישנן מספר טכניקות שונות בשימוש. לכל טכניקה יתרונות משלה, ולא כל טכניקה שימושית עבור כל מצב בריאותי. עיסוי, לייזר קר, תרמותרפיה, קריותרפיה, הידרותרפיה, תרגילים לפיתוח השריר, גירוי חשמלי ותרגילי קואורדינציה ואיזון הם חלק מטכניקות השיקום. בעל חיית המחמד לומד אף הוא כיצד לבצע תרגילים שונים עם בעל החיים בבית.

שיקום לבעלי חיים

עיסוי

משתמשים בעיסוי כדי להפיג מתח בשרירים וכדי להמריץ את פיתוחם. העיסוי מאיץ את ההתאוששות מפציעה או מניתוח על ידי הגברת זרם הדם לאזור הבעייתי, דבר המשחרר התכווצויות שרירים. העיסוי מרגיע את בעלי החיים ומשמש לשיפור של רוב הבעיות הרפואיות.

תרמותרפיה

תרמותרפיה, הכוללת הפעלה של חום או קור, נמצאת גם היא בשימוש. החום מסייע לבעל החיים להרגיש בנוח לפני ביצוע פיזיותרפיה, על ידי ריכוך המפרקים, מה שמגדיל את טווח התנועה ומגביר את זרימת הדם. הקור עוזר בצמצום הדלקת כאשר הפציעה חמורה.

שיקום לבעלי חיים

הידרותרפיה

שחייה, הליכה על הליכון או ביצוע תרגילים מתחת למים לצורך חיזוק השרירים ושיפור תפקוד המפרקים אצל כלבים. התנגדות המים עוזרת בהשבת הכוח והסיבולת לשריר, תוך מזעור הלחץ על המפרקים והפחתת המשקל על הגפיים של בעלי החיים. הדבר מאפשר לכלבים פצועים וחלשים מאוד לעבוד עם הגוף. שחייה יכולה להועיל ביותר לכלבים המתאוששים מניתוח אורתופדי.

תרפיה בלייזר קר

תרפייה בלייזר רך – הידועה גם בשם תרפייה בלייזר קר – מתבצעת על ידי ניתוב אלומת אור קוהרנטי לעבר הפציעה. האלומה מפעילה את הרקמה הפגועה על ידי הגברת מחזור הדם המקומי, שיפור חמצון הרקמה והולכת חומרי ההזנה בצורה טובה יותר. היא מאפשרת לרקמה להיות רספונסיבית יותר ולהחלים מהר יותר. הכאבים והדלקות הנגרמים כתוצאה של נקע ומאמץ, דלקת פרקים ופגיעות מפרקים פוחתים ככל שתיקון הרקמה והקרום הרירי מואצים. הטיפול מעודד החלמה מהירה של פצעים שנגרמו כתוצאה של ניתוח או של פציעות, מפחית את היווצרותה של רקמה סיבית, משפר ומחדש את הפעילות העצבית ומרפא פגיעות שנגרמו לגידים ולרצועות של הכלב. לייזר זה גם אופציה טובה לחיות שקשה לטפל בצורות אחרות.

תרגילים לבניית השריר

תרגילים לשיפור שיווי המשקל מועילים לטיפול בבעיות נוירולוגיות ולחיזוקם של שרירים קטנים, שאינם בשימוש כאשר מבצעים תרגילי חיזוק אחרים בהם השרירים הגדולים משמעותיים יותר. בתרגילים אלה משתמשים  בהליכון מיוחד לכלבים, בכדורי פיזיו, בצלחות שיווי משקל ובלוחות איזון.

תרגילי קואורדינציה

תרגילי קואורדינציה מסייעים לבעל החיים לרכוש מחדש או לשפר את הפרופריוספציה – היכולת לדעת את תנוחת הגוף שלו או לחוש היכן נמצא חלק כלשהו של הגוף מבלי להסתכל. תרגילים כגון מעבר מעל מכשולים ב"זיג-זג" ויצירת שמיניות עוזרים בהשגת המטרה. תרגילי קואורדינציה שימושיים בעיקר עבור כלבים הסובלים מבעיות נוירולוגיות.

תרגילי חיזוק

סט של תרגילים שונים שניתן לבצע בבית ובמרפאה, אשר נועדו לחזק קבוצות שרירים שונות בגוף של בעל חיים. בתרגילים כגון הליכה בעלייה ובירידה, הליכה ב"זיג-זג", ישיבה וקימה, עמידה על שלוש רגליים ורבים אחרים משתמשים על מנת לפתח כוח ומסת שריר אצל בעלי חיים שעברו ניתוח או בעלי חיים פצועים וחלשים.

תאם פגישה

על מנת לתאם פגישה, אנא השאר\י שם, כתובת דוא"ל והודעה להלן. לחילופין, אתה מוזמן להתקשר אלי
למספר: 052-4268671 אשמח לראותך במרפאה הוטרינרית שלי waze סמטת השואבה 9, זכרון יעקב (לחץ עבור WAZE)
.

צור קשר

12 + 10 =

Dr Yael Baliשלום,
אני יעל בלי
וטרינרית המוסמכת במספר שיטות מרפא של הרפואה המשלימה ההוליסטית. למדתי במקסיקו ובארצות הברית. אני מסורה לגישה משולבת של הרפואה הווטרינרית. אני מטפלת בבעלי חיים מכל רחבי המדינה במרפאה הוטרינרית שלי בזכרון יעקב. אם את\ה מעוניין\ת בגישה הוליסטית יותר בבואך לטפל בחיות המחמד האהובות שלך, אנא פנה\י אליי בטלפון או בדוא"ל.

sig