רפואה וטרינרית, היא רפואה שמתפתחת כל הזמן. תמיד בנמצא מחקרים חדשים ותגליות חדשות. למעשה אנחנו יודעים כיום טוב יותר משידענו בעבר על תפקודי הגוף של בעלי החיים השונים וכיצד לאבחן ולטפל בהם באמצעות גישות חדשות ומתקדמות יותר.

אחד מהחידושים המעניינים שהתפתחו לאחרונה היא ההכרה בעושרה וחוכמתה של הרפואה המסורתית, הקרויה בשמה כיום הרפואה האלטרנטיבית ושילובה בטיפול בחיות הבית. ערכה ותרומתה של הרפואה האלטרנטיבית לאבחון וטיפול במחלות היו כה רבים כך שהיה זה בלתי נמנע שתיווצר שיטה רפואית חדשה, הרפואה המשלבת.

אז מהי אותה רפואה משלבת? מה משמעותה?

רפואה משלבת, כשמה כן היא, משלבת בין שיטות רפואה וטרינריות שונות במטרה להעניק את הטיפול האינדיבידואלי והמיטבי ביותר לשמירה על הבריאות החיה.

תחילה לא היה זה פשוט לשלב ולהטמיע את שיטות הרפואה האלטרנטיבית בקרב העוסקים ברפואה וטרינרית קונבנציונאלית. לעיתים קרובות הוטל ספק בנחיצותה של שיטה אחרת מלבד זו הנהוגה ברפואה הוטרינרית הקונבנציונאלית מודרנית, שהצלחותיה והישגיה היו ברורים לכל.

מאתגר יותר אפילו היה להתמודד בשוני בין הגישות להגדרתם מהי מחלה ומהו ריפוי. שכן, מחלה בעיני הגישה האלטרנטיבית, היא חוסר איזון פיסיולוגי בגוף שבכדי לטפל בו יש לטפל בשורש הבעיה הגורמת לחוסר איזון זה. כך למשל,  אלרגיה, בעיני המטפל האלטרנטיבי, היא סימפטום לחוסר איזון פיסיולוגי בגוף ולכן, טיפול אנטי היסטמינים או סטרואידים לא ירפא את המחלה לטווח הארוך. לגישתו של המטפל האלטרנטיבי , טיפול  להחזרת האיזון בגוף, יעלים את הסימפטומים ללא צורך אפילו בתרופות.

בעוד שעל פי הגישה הקונבנציונאלית, מחלה היא מצב "לא נורמלי" (Abnormal )של הגוף הנגרם מגורם חיצוני או פנימי ושמכוון לטפל בסימפטומים. ריפוי מושג כאשר חל שיפור והקלה בסימפטומים באמצעות טיפול תרופתי.

יחד עם זאת ולמרות ההבדלים בין הגישות הרפואיות, ברור לכל כיום שיש מקום לסוגי שיטות רפואיות וגישות שונות ברפואה על מנת לאבחן ולהתאים את הטיפול הנכון ביותר עבור הפציינט בכדי לרפא את המחלה ולא רק את הסימפטומים.

רפואה משלבת בעולם הוטרינרי יודעת לעשות זאת באופן מופלא כיוון שהיא משתמשת בחוזקה שבכל גישה. היא יודעת לשלב בין יתרונותיה הרבים של הרפואה הקונבנציונלית  במתן טיפול מציל חיים במצבי חירום, במיומנויות וטכניקות כירורגיות, בכלים חדישים לאבחון ובנחיצותו של טיפול תרופתי במקרים אקוטיים כמו מחלות זיהומיות בגוף. לבין יתרונותיה של הרפואה האלטרנטיבית המיטיבה להתמודד ולרפא מחלות כרוניות וזיהומים חוזרים שהתרופות הקונבנציונאליות אינן מצליחות לרפא. אביא דוגמא, הגיעה אליי כלבת פיטבול מקסימה בת שבע שנים בשם לוקה . לוקה סבלה במשך כשלוש שנים מעיניים אדומות מאד והפרשות חוזרות. היא קיבלה טיפול אנטיביוטי ואנטיהיסטמיני במשך כל אותן שנים אך דבר לא הועיל.

על מנת לעזור לה, שללתי באמצעות אבחון קונבנציונאלי בעיות כמו כיבים, זיהום וכדומה. משלא נמצאו עברתי לאבחון על פי הרפואה הסינית בכדי להבין מהיכן נובע "חוסר האיזון" בגוף המתבטא בתופעות בעיניים. החלטתי שנכון ביותר להעניק לה טיפול משולב, כלומר, בימים הראשונים קיבלה הכלבה טיפות אנטיביוטיות לעיניים על מנת להשיג הקלה לכאבים ולתחושות הלא נעימות בעיניים. בהמשך עברנו לטיפול באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא  כדי להשיב את האיזון לגוף ובכך גם לפתור את שורש הבעיה.

לפיכך, בזמנים בהם תחום הרפואה הווטרינרית מתפתח ומתמקצע ממש כמו תחום הרפואה העוסקת בבני האדם, יש בהחלט מקום לשלב גישה מודרנית והוליסטית בכדי להגיע לריפוי המיטבי ביותר בכל בעלי החיים. גישה המשלבת בין רפואה קונבנציונאלית לרפואה אלטרנטיבית. גישה על פיה אני מטפלת בפציינטים הרבים שלי במרפאה ורואה תוצאות מדהימות.

שלכם,

יעל בלי – וטרינריה בדרך אחרת